פינוי בינוי

פינוי בינוי

מדריך לביצוע פרויקט פינוי בינוי
משרד הבינוי והשיכון הינה רשות המוסמכת להכריז על שטח כלשהו כעל מתחם פינוי בינוי. בתחום זה ישנם הרבה תקנות וחוקי משנה על מנת לבצע פרויקט מעין זה. במדינת ישראל בוצעו ומבוצעים פרויקטים כאלה בכמה וכמה ערים ברחבי הארץ.

על פי רוב השטחים המוכרזים כעל מתחם פינוי בינוי, הינם שכונות ואזורים ירודים שבהם שווה להרוס ולבנות בנייה מנוצלת יותר, וברמה איכותית פי כמה מבחינת התשתיות.

מתעניינים בביצוע פינוי בינוי?
השאירו פרטים בטופס וניצור אתכם קשר עם כל הפרטים

כיצד מתבצע פרויקט פינוי בינוי?

בשלב הראשון על הצדדים, כלומר על היזם והדיירים במתחם – להגיע להסכם. מובן שזה כרוך במשא ומתן. נדרשת הסכמה של כל בעלי הדירות בעניין מכירת הזכויות ובעניין מתן הפיצויים ההולמים לדיירים, כאשר בסופו שני הצדדים אמורים להיות מרוצים. היזם ידאג לדיירים עבור דירות חילופיות בתמורה לדירתם הישנה, בעוד שהיזם יהרוס את המבנה הישן ויבנה תחתיו בניין חדש ומשודרג, בכך יכסה את הוצאותיו ויניב רווחים מהדירות החדשות אותם בנה.

חשוב לציין כי ישנם מקרים שבהם ניתן לבצע את התהליך דרך תיקון 2 לתמ"א 38. במסלול זה קיימים יתרונות רבים לדיירים הישנים מבחינת גודל הדירה ואיכותה.

הסיכונים הקיימים בביצוע פרויקט פינוי בינוי

אם הכל כל כך טוב אז למה שלא נקפוץ על הזדמנויות כאלה, הן כיזמים והן כדיירים, אך זה לא ממש כך, טמונים גם סיכונים משמעותיים בכניסה להרפתקה מעין זו שעלולים לגרום לנזק כספי ולעוגמת נפש רבה.

​הסיכונים העלולים להתרחש במהלך ביצוע הפרויקט

  • פשיטת רגל של היזם ובעקבותיו עצירת תהליך הבנייה
  • ביצוע עבירות במהלך הבנייה
  • ביקוש נמוך של קונים לדירות החדשות
  • משברים על רקע קושי כספי והעדר בטחונות
  • דיירים שמסרבים להשתתף בפרויקט

עולה מן הדברים הנ"ל – שכל התחום הזה, של פינוי בינוי הינו פרויקט מורכב שטומן בחובו יתרונות רבים לצד סיכונים שאין להתעלם מהם. השגת הזכויות לבנייה, ההתמודדות מול דיירים סרבנים, השגת בטוחות וחתימת חוזים, כל אלו הינם נושאים שחייבים להיות מלווים ואמונים ע"י גורם מוסמך, מקצועי ומנוסה בתחום זה. לא כדאי להיכנס לזה באופן פזיז, אלא לשקול היטב את העניין מכל צדדיו עם מומחים בתחום זה.

מתעניינים בביצוע תמ"א? השאירו פרטים בטופס וניצור אתכם קשר עם כל הפרטים
סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן