שאלות ותשובות תמ"א 38

שאלות ותשובות תמ"א 38

בשל הצורך להתמגן נגד רעידות אדמה בענף הנדל"ן, אישרה הממשלה את תכנית המתאר הארצית ה- 38 במספר. תכנית מתאר זו מאפשרת לדיירים בבניין משותף לקבל החלטה לשפץ את הבניין כדי לחזקו נגד רעידות אדמה. יש 2 סוגים של שיפוצים. הראשון כרוך בהרס טוטלי של הבניין ובנייתו מחדש, והשני כרוך בחיזוק נקודתי בלבד. על פי רוב, בבניין שנבנה על עמודים לא ניתן לאבטח מרעידות אדמה על בסיס חיזוק בלבד, משום שהעמודים עצמם מעיבים על בטיחות הבניין, ולכן לא תמצאו כיום אף קבלן שבונה בשיטה הזו. זו שיטה שהייתה נהוגה בשנות החמישים והשישים וזלגה מעט גם לשנות השמונים, אם כי לא בשיעורים גבוהים.

כיצד ניתן לדעת איפה הבניין שלנו עומד ביחס לתמ"א 38?

הקבלנים שתיתקלו בהם בשוק כל כך פעילים שיהיה קשה לפספס את נוכחותם. הם מעסיקים מחתימי תמ"א שמטרתם לשוחח עם הדיירים ועם וועד הבית ולגייס החתמות על ביצוע הפרויקט. קבלן תמ"א או מחתים שנכנס לבניין מסוים, ומציע זאת לדיירים, יודע שהבניין הזה קיבל אישור הנדסי לביצוע התכנית, מה שמביא אותנו לשיטה האקטיבית לדעת זאת בעצמכם: אתם יכולים להזמין מהנדס לבניין או לקרוא למהנדס מטעם מחלקת ההנדסה בעירייה שיבחן אותו ויאשר או ידחה את הצורך במיגון תמ"א 38. בניין שנבנה לפני ינואר 1980 כנראה יקבל את האישור ההנדסי, וכמוהו גם בניין שנבנה לאחר ינואר 1980 אבל בנוי על עמודים. גם בניינים המונחים על יסודותיהם עשויים להיכלל בתכנית אם המהנדס אישר זאת לאחר בדיקה.

האם נדרשת חתימה של 100% מהדיירים?

עד לא מזמן, זה היה הנוהל. כיום יש מדרג מסודר הקובע זאת בתקנות שעה. הסכמה של 51% מדיירי הבניין מניבה חיזוק ללא תוספת בנייה בלבד. הסכמה של 60% מאפשרת גם חיזוק וגם פרויקט להרחבת הדירות. הסכמה של 2/3 מדיירי הבניין בליווי אישור אגף הפיקוח על המקרקעין מאפשרת ביצוע תמ"א 38 מלא, אך ללא הריסת המבנה. הסכמה של 80% מדיירי הבניין מאפשרת ביצוע כל סוג של תמ"א 38, כולל הריסת הבניין ובנייתו מחדש.

האם כל הקבלנים מיישמים את התקנות הללו או עשויים עדיין להיצמד לכלל ה- 100%?

חלק ניכר מהם יבקש להיצמד לכלל ה- 100%, אף על פי שנרשמו לא מעט מקרים של קבלנים שבחרו ליישם במלוא עוזם את הפרויקט, והגישו יחד עם רוב הדיירים שהסכימו לתכנית – קובלנות נגד הדיירים המסרבים. בדיוק בשל נושא ביורוקרטי וסבוך זה, בוחרים לא מעט קבלנים להשתמש בכלל ה- 100%: אם לא כל הדיירים חותמים, הם לא מיישמים את הפרויקט באותו בניין.

מתעניינים בביצוע תמ"א? השאירו פרטים בטופס וניצור אתכם קשר עם כל הפרטים
סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן