תמ"א 38 – למה צריך את זה

תמ"א 38 – למה צריך את זה

תמ"א 38 היא אחת התוכניות מתאר הארציות הטובות בתחום הבניה שהובילה הממשלה, בתוכנית נכנסה לתוקף בשנת 2005 מטרה העיקרית היא לחזק ולמגן מבנים ישנים מבני קריסות ומפני רעידות אדמה, המיגון מתבצע ע"י שיפוץ נרחב שעוברים הבניינים ובהם לאורך תקופה.

אילו מבנים זכאים להשתתף בתוכנית?

התוכנית אומנם מטיבה גם עם הקבלן וגם עם הדיירים מסיבות שנרחיב בהמשך, אך לא כל בניין זכאי להשתתף  בתוכנית אלא רק כאלו שעומדים בפרמטרים שקבעה הממשלה והם: בניינים משותפים שעומדים על שתי קומות לפחות ושהשטח הכולל שלהם הוא עד 400 מ"ר, פרמטר נוסף הוא בניינים שהיתר הבניה שלהם הוצע לפני שנת 1980, בנוסף בניינים שהבניה שלהם אינה עומדת בתקנים של רעידות אדמה,

מי מבצע את התמ"א?

ובכן בתחילה המדינה הייתה זו שאמורה לקחת על עצמה את המיגון וחיזוק הבניינים אבל עליות ובירוקרטיה הביאו למציאת פתרון אחר בדמות יזמים פרטיים שייקחו על עצמם את הפרויקט, פרויקט התמ"א הוא למעשה פרויקט win win שגם הדיירים וגם היזמים מרוויחים.

מה מקבלים הדיירים במסגרת הפרויקט

כמו שנאמר בפרויקט הנ"ל אין מפסידים והדיירים שמוכנים לתת ליזם לבנות עוד מספר קומות בבניין שלהם, יקבלו בניין מחוזק עם תוספת של חדר ממ"ד ולעיתים גם תוספת של מרפסת, מחסן וחניה, חשוב לזכור שלפני שכל ההליך מתבצע ישנה וועדה לתכנון ובניה מקומית שמורה לאשר את כל הליך לפני ביצוע התוספת, כתוצאה מכך ישנה שיפור באיכות החיים והכנס שערכו יעלה לי שהדיירים יצטרכו לשלם על כך.

כמובן שלאחר הבניה הדיירים יכולים לזמן חברת בדק בית בכדי לוודא שהבניה נעשתה לפי התקן ובמקצועיות הנדרשת לכך הן מבחינת חומרים והן מבחינת העובדים, ניתן גם לשכור את שרותיו של מפקח בניה בכדי לוודא עוד בזמן הבניה שהדברים עשים כשורה.

מה מקבל היזם במסגרת הפרויקט

היזמים האומנם מבצעים את כל החיזוקים ותוספות בניה על חשבונם אבל בתמורה לכך הם מקבלים אישור לפנות עוד מספר יחידות דיור ולמכור אותם ברווח בסיום, מכך יוצא ששתי הצדדים יוצאים מרוצים מהפרויקט.

מדוע פרויקטים מסוג זה נתקעים?

פרויקט מסוג זה אמור לרוץ לכאורה, עסקה משתלמת של שני צדדים ובכל זאת יש מישהו שתוקע אותה, הרשויות המקומיות שאמורות לתת אישור לכך לא תמיד עושות כן, הסיבה לכך שבטווח הארוך פרויקטים שכאלו מביאים גידול באוכלוסייה וגידול שכזה מצריך עוד תשתיות, בתי ספר, חניות, תחבורה ועוד, וישנם רשויות שאינם מסוגלות לעמוד בכך.

מתעניינים בביצוע תמ"א? השאירו פרטים בטופס וניצור אתכם קשר עם כל הפרטים
סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן