מחריבים את הישן ומפנים מקום לחדש.

תמ״א 38, או בשמה המורחב תכנית מתאר אזורית מספר 38, היא תכנית ארצית לשינוי ושדרוג מבנים ישנים. התכנית באה מתוך צורך לאומי לשיקום תשתיות וחיזוק מבנים להגנה מפני רעשי אדמה עתידיים. התכנית מופעלת בכל הערים בישראל. ניתן לראות כמעט בכל אחד ממרכזי הערים הישנים עבודות שיפור ושינוי. בעיקר ניתן לראות את אותם מבני רכבות משנות השישים והשבעים, הנקראים גם שיכונים, עוברים שינויים ושידרוגים. מבנים ישנים אלו לרוב נהרסים כליל לטובת הקמתם של מגדלי מגורים חדשים.

כאשר באים לפרק את מפלצות הבטון העתיקות האלו נדרשים ציוד חדשני ומדוייק ומיכון הנדסי מתאים. הריסה של מבנה מבטון נעשית בכמה שלבים. השלב הראשון, שכמובן מגיע לאחר ריקון המבנה מתכולה הוא הפשטת שלד המבנה. הפשטת השלד כוללת הורדת כל הדלתות, החלונות והתשתיות השונות. בשלב השני חותכים בשלד הבטון עם כלים מיוחדים, כלים בעלי להבים ומקדחים המצופים יהלום. בטון הוא חומר קשה ביותר וציפוי ביהלום מבטיח חיתוך מדוייק ובטוח. POWER ניסור וקידוח הם דוגמא מעולה לחברה שמחזיקה כלים כאלה. ניסור הבטון מחליש את שלד המבנה לרמה בה כלים הנדסיים יכולים להכנס למרחב ולמוטט את המבנה. השלב האחרון כולל פינוי פסולת הבניין והכנת המגרש לבניה החדשה.

למה כדאי לעשות תמ״א אצלכם.

מבנים ישנים מלבד שמשמשים מקור לא נגמר לתקלות, מהווים סיכון בטיחותי שאת ערכו מתחילים רק עכשיו להבין. גיאולגים מומחים חוקרים את הקרקע הסובבת את המדינה מגיעים בשנים האחרונות למסקנה הבלתי נמנעת, רעידת אדמה גדולה בישראל היא עניין של זמן. במסגרת תכנית המתאר הוכנסו שינויים שונים בתכניות הבניה של מבנים חדשים. שינויים הנוגעים בחוזקו של המבנה ועמידותו ברעידות אדמה. זו גם הסיבה מדוע מעדיפות רשויות רבות למוטט את מבני העיר הישנים ולא לבצע בהם שדרוג בלבד. מבנים היסטוריים כן נשמרים במקרים כאלה אך מקבלים חיזוקים משמעותיים בשלד הבטון הפנימי. תכנית המתאר היא גם תכנית לשיפור הבטחון האישי.

תכנית מתאר אזורית יכולה גם להיות משתלמת.

קבלנים רבים המקבלים לידם מענקים על ביצוע תמא, נוהגים לסגור עם לקוחותיהם, כלומר דיירי המבנה, על ביצוע הפרוייקט תמורת שידרוג הדירות ללא תוספת מחיר.  דייר שקנה דירה בשנות השישים או השבעים וגר בה עד ימינו או שילדיו מחזיקים בדירה עתידים למצוא את עצמם בדירה מחודשת ומשופצת. מענקי ממשלה הופכים את תכניות השדרוג הארציות למשתלמות הן לקבלנים המבצעים והן לדיירים. תכנית מתאר אזורית היא שיפור בבטחון ושיפור בכיס. ניתן לראות כמעט תמיד שבשכונות בהן בוצע שדרוג לפי התכנית שודרגה גם סביבת המבנה ובאופן כללי איכות החיים בשכונה המדוברת עולה בשיעור ניכר. אם פנו אליכם בשאלה האם תרצו לבצע תכנית מתאר בדירה שלכם אל תהססו ותבחרו כן. סביר שלא תתחרטו.

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן